Minulý měsíc proběhl jubilejní desátý ročník soutěže Král vín České republiky. Letošním držitel jednoho z nejprestižnějších vinařských ocenění v ČR se stalo Cuvéé Horák 2003 od Vrbického vinaře Leoše Horáka. Rozhodla o tom 28. srpna při slavnostním vyhlášení v Hotelu Clarion odborná komise, která hodnotila celkem 630 přihlášených vzorků z 94 vinařství. Dle ředitel soutěže a jejího duchovního otce Branka Černého je velmi zajímavé, že teprve podruhé v desetileté historii soutěže zvítězilo suché víno a poprvé se jednalo o víno z barrique sudu. Právě fenomén barikovaných vín je jedním z posledních trendů v nabídce tuzemských vín. Označení barrique přitom znamená, že víno zrálo v sudu typu barrique – tedy vypáleném velkém dubovém sudu o obsahu 225 litrů.

Projekt Král vín České republiky vznikl v roce 2006. Postupně se zvyšoval jeho význam a nakonec se z něj v roce 2008 stala největší soutěž vín v České republice. Rozrostly se i veřejné prezentace vítězných vín a k velkým koštům se přidaly i turné řízených degustací. V letošním roce se konal již 10. ročník, který svým rozsahem a plošným pokrytím celé České republiky nemá u nás obdoby.
Soutěž důsledně mapuje české a moravské vinařství a každoročně představuje a srovnává vína na našem trhu. Vína jsou přitom hodnocena nezávislými odborníky prostřednictvím mezinárodního 100 bodového systému hodnocení. Dle výsledků hodnocení vína získavají od 1 do 5 korunek – vždy na základě nezávislého hodnocení a pevně stanovených pravidel, aby byl co nejvíce eliminován subjektivní názor. Pořadatelé soutěže se snaží, aby vína byla hodnocena co nejpoctivěji a aby se jejich hodnocení co nejvíce přiblížilo dojmu, který víno vyvolá v restauraci nebo večer u rodinného stolu.

Výsledky soutěže

Jako každoročně byla vína rozdělena do sedmi kategorií dle druhu a zbytkového cukru. Jednotlivé kategorie se lišily v počtu přihlášených vzorků, nejméně obsazenou kategorií byla sladká vína s 23 vzorky či šumivá víná s 38 vzorky. Nejobsazenější kategorií byla kategorie bílých suchých vín s 219 vzorky. Vína hodnotily tři pětičlenné komise. Je již tradicí, že vzorky této soutěže hodnotí komise po celé čtyři dny v maximálně stejném složení členů komise. Tradicí je i paritní zastoupení
vinařských profesí v komisích. V každé pětičlenné komisi tak zasedají rovnoměrně vinaři, sommelieři a inspektoři Státní zemědělské potravinářské inspekce. Vítěz celé soutěže získal od komise celkem 91,4 bodu z maximálně možných 100 bodů. Jde o suché bílé víno s přívlastkem pozdní sběr, složené z odrůd Pálava, Tramín červený a Ryzlink vlašský.

Nejlepší vína soutěže KRÁL VÍN České republiky 2015:

 • Champion a KRÁL VÍN:
  VINAŘSTVÍ LEOŠ HORÁK, Cuvée Horák 2013. pozdní sběr, složené z odrůd Pálava, Tramín červený a Ryzlink vlašský.
 • Vítěz kategorie bílých suchých vín:
  VINAŘSTVÍ ILIAS, Pinot blanc barrique 2014, moravské zemské víno
 • Vítěz kategorie soutěže bílých polosuchých vín:
  AMPELOS, ŠLECHTITELSKÁ STANICE VINAŘSKÁ ZNOJMO, Ryzlink rýnský 2014, pozdní sběr
 • Vítěz kategorie růžových vín a klaretů:
  VÍNO J. STÁVEK, Rosé nad Zahrady 2014, výběr z hroznů
 • Vítězové kategorie červených suchých a polosuchých vín:
  VINAŘSTVÍ LEOŠ HORÁK Cuvée Horák červené 2012, pozdní sběr z odrůd Cabernet Sauvignon a Dornfelder
  VITIS STRÁŽNICE, Merlot barrique 2013, výběr z hroznů
 • Vítěz kategorie bílých polosladkých vín:
  VINAŘSTVÍ VLADIMÍR TETUR, Chardonnay 2014, kabinetní víno
 • Vítěz kategorie sladkých vín:
  VINAŘSTVÍ LEDNICE ANNOVINO, Hibernal 2012, slámové víno
 • Vítěz kategorie šumivých vín bez rozdílu zbytkového cukru:
  BOHEMIA SEKT, Bohemia Sekt Prestige 2011, brut jakostní šumivé víno Morava

Ochutnejte ta nejlepší vína soutěže KRÁL VÍN 2015

Komise udělila celkem 20 zlatých medailí, 57 stříbrných a 113 bronzových a na našem eshopu můžete nelézt některá, která jsou právě těmito medailemi ověnčená. Podívejte se na nabídku např. těchto vinařství!

Jaký byl letošní Král vín 2015?
Sdílejte článek na sociálních sítích:


Komentáře