Televize Prima poslední srpnovou neděli odstartovala 16 dílný seriál Vinaři. Děj seriálu se odehrává na Jižní Moravě, konkrétně ve vyhlášené vinařské oblasti Pálava ve fiktivní obci Křetice, poblíž města Mikulov. Herecké obsazení seriálu se může pyšnit poměrně zvučnými jmény. Hlavní postavy hrají například Václav Postránecký, Miroslav Táborský, Tereza Kostková, Hynek Čermák a Pavel Liška. Dále se v seriálu objeví herec Karel Roden, nebo třeba hudebníci Karel Zima a Matěj Ruppert.

Autor seriálu Petr Kolečko je tvůrcem i dalších televizních počinů, jako například Okresní přebor, Obchoďák a Čtvrtá hvězda. O režii se postaral Vojtěch Moravec a Dan Wlodarczyk za asistence Jiřího Vejdělka. Úvodní sond k seriálu Vinaři hraje skupina Chinaski.

Kouzlo vinic očarovalo i Pražáky

Děj seriálu se odehrává na jihu Moravy. Hlavní hrdinkou je pracovně vytížená a emancipovaná manažerka Kateřina z Prahy, která se svými dospívajícími dětmi odjíždí na Moravu do své rodné vinařské vesnice. Cílem návštěvy je oslava kulatých narozenin jejího otce, který patří k vášnivým vinařům tohoto kraje. Neočekávaně se však jejich návštěva protáhne a nakonec tu s dětmi stráví celé prázdniny. Postupně se její celá rodina infiltruje do místního prostředí a zjišťují, že život se dá trávit poněkud klidněji a zábavněji než byli zvyklí z dennodenního shonu a ruchu velkoměsta.

Hodně peněz za málo muziky

I přesto, že sledovanost seriálu byla u prvního dílu téměř milion diváků, tak u následujícího dílu spadla o téměř 600 tisíc, což bylo zřejmě pro producenty nepříjemné zjištění. Navíc náklady toho seriálu nejsou zrovna nízké. Jak uvádí Blesk.cz a jiná média, tak jeden díl přijde televizi Prima na 1.500.000 Kč, přičemž jenom mezi samotné herce se během celého seriálu rozdělí téměř 13.000.000 Kč. Na celkovém financování se podílel i Jihomoravský kraj. Náklady na propagaci Jihomoravského kraje v rámci seriálu Vinaři činí 2 miliony korun.

Seriál Vinaři prošel v mediích a na sociálních sítích nemalou kritikou a to nejen v souvislosti se svým velkorysým rozpočtem. Kritikům bylo hlavním trnem v oku nepovedené nářečí jednotlivých postav seriálu. Nářečí prý není autentické, nebo většinou spíše vůbec není. Mnoho vinařů a obyvatel Jižní Moravy seriál kritizuje kvůli neautentickému charakterovému vykreslení jednotlivých postav a vůbec celé mentality obyvatel tohoto kraje. Jiní zase tvrdí, že seriál je „laciným“ navázáním na dějově chabý film Bobule.

Ať již mají kritici pravdu, či ne, tak v ideálním případě byste měli posoudit seriál sami, nezávisle na těchto recenzích. A pokud si při jeho sledování dáte nějakou tu sklenku z naší široké nabídky vín této oblasti, tak to jistě zase až tak promarněné chvíle nedělního večera nebudou.

Seriál Vinaři aneb poměrně drahé víno

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *