Adventní kalendáře s alkoholem jsou v poslední době velkým hitem. Možná si vzpomínáte, že jste jako malé děti měli také adventní kalendář, ale s čokoládami a ten vám zpříjemňoval to útrpné čekání na Ježíška.

Pokud ve vás vzpomínka na adventní kalendář vzbuzuje nostalgickou náladu a cítíte při ní závan dětství, tak pro vás máme vychytanou alternativu pro dospěláky. Alkoholové adventní kalendáře, které udělají radost všem vyznavačům dobrého pití, a navíc jsou skvělým dárkem.

Jedná se většinou o degustační sady od jednoho typu alkoholu. Nicméně pro ty, kteří mají rádi různorodost, máme i tip na kalendář s různými druhy alkoholu. Mnoho dobrot v jednom balení vám umožní objevovat doposud nepoznané chutě.

A my vám pomůžeme se zorientovat v současné nabídce nejběžnějších kalendářů a degustačních balíčků s alkoholem včetně poskytnutí různých tipů.

 

#1 Rumové adventní kalendáře

Asi v současné době nejpopulárnější jsou kvalitní třtinové rumy. Vřele vám můžeme doporučit jeden skvělý a oblíbený adventní kalendář, jenž nese jméno 24 Days of Rum. Jde o rumový kalendář, který je doslova nabitý třtinovými rumy z celého světa. Rumy, které jsou pečlivě vybrány odborníky tak, aby uspokojily chuťové pohárky i těch nejnáročnějších vyznavačů tohoto magického nápoje.

V elegantním kalendáři je vždy 24 okének (od prvního prosince až po štědrý den), které obsahují malé vzorky třtinových rumů o objemu 20ml. Každý z těchto vzorků je označen etiketou a blíže specifikován v knížečce na poznámky, kde je uvedeno procento alkoholu, přesný název rumu a země původu.

Rumový kalendář 2018 obsahoval několik kvalitních značek rumů. Na své si přišli ti, co mají v oblibě agricole, ochucené, nebo nahořklé rumy, stejně jako milovníci klasických rumů. Za zmínku určitě stojí třeba tyto:

  • Dictador 20y – velmi známý a poměrně silný rum z Kolumbie s příjemnou nasládlou chutí
  • NAUD – opravdu jemný patnáctiletý rum z Panamy
  • Enghaven Blackstrap – rum pocházející z rodinné palírny v Dánsku
  • Cane Island Trinidad – poctivý rum jemné a nasládlé chuti z Karibiku, konkrétně z Trinidadu
  • Cane Island Jamaic – velmi lehký a nasládlý rum z Jamajky, z jehož chuti lze výrazně identifikovat rozinky a sušené ovoce
  • Saint James Vieux 7y – agricole rum pocházející z Martiniku, který je mezi milovníky tohoto druhů rumů velmi ceněný
  • Mombacho 8y – skvělý Nikaragujský rum, který zraje na vulkanické půdě neaktivní sopky, po které nese i své jméno

Rumový kalendář 2019 obsahuje kromě 24 degustačních lahviček rumů i tenkou knížečku na poznámky (tasting notes), do které si můžete psát své postřehy k jednotlivým druhům. Navíc jsou  u kalendáře dvě degustační rumové skleničky, Ptáte se, proč dvě? Je to pro případ, že byste si chtěli po večerech vychutnávat rumíky ve dvou.

#2 Whisky adventní kalendáře

Milovníci dobré whisky, slyšte! Samo sebou nepřijdete zkrátka. Existuje velké množství adventních kalendářů s tímto mokem z ječmene vyrobeným. Kalendáře bývají výběrem vzorků různých druhů whisky od různých výrobců, nebo naopak od výrobce jednoho. Koncepce u whisky kalendářů je podobná jako u těch rumových. 24 okének a každé skrývá tekutou dobrotu, aby nám ten advent příjemně plynul.

Jedna z nejznámější whiskey pocházející z USA je v podobě kalendáře rozdělena na 21 degustačních vzorků o objemu 0,05l, včetně prémiových vzorků jako je Gentleman nebo Single Barrel. Dále v tomto kalendáři najdete tři překvapení ve formě dárečku. Celkem tedy 24 okének, které rozzáří vaše oči a pohladí jazyk každý adventní večer až do štědrého dne. To vše je vtěsnáno do stylového balení, které bude samozřejmě vhodné i jako dárek.

Další možností jsou kalendáře, kde najdete různé druhy whisky od různých výrobců. Degustační sady obsahují vzorky od míchaných whisky, které rozhodně stojí za to, až po letité prémiové singl malt whisky. Pokud jste ortodoxním milovníkem skotské whisky nebo třeba bourbonu, tak si můžete vybrat adventní set složený z vybraných kousků pouze z dané oblasti. Dokonce v některých kalendářích si na vás jejich tvůrci nachystali opravdové kuriozity, jako jsou třeba whisky z Japonska atd. Prostě předvánoční překvápko na každý den.

Tipy na adventní whisky kalendáře:

#3 Ginové adventní kalendáře

Všechny milovníky ginů jistě potěšíme zprávou, že i na ně se myslelo. Důmyslně sestavený ginový kalendář pro vás připravili odborníci na tento typ alkoholu. Vybírali vzorky od tradičních výrobců až po značky nepříliš známé. Dokonce ochutnáte i několik vzorků, které byly vyrobeny speciálně pro tento kalendář.  Svět ginů je opravdu rozmanitý, takže i GINVENT adventní kalendář vás provede různými chutěmi, které tento druh alkoholu nabízí.

#4 Koňakové adventní kalendáře

Tak konečně k nápojům z vinné révy. A raději rovnou k něčemu ostřejšímu, a to k tomu nejlepšímu brandy, kterému se u nás říká koňak. Kouzlo dobrého koňaku spočívá v dlouhé době zrání v dubových sudech, ze kterých alkohol dostává i část své osobité chuti. Stejně jako u rumu nebo whisky, tak i popíjení koňaku patří k opravdovým prožitkům, které mohou báječně zpříjemnit čekání na Ježíška. Níže uvádíme tipy na několik koňakových kalendářů v různých cenových hladinách. Některé obsahují speciální koňakovou sklenici, se kterou se zážitek z toho náboje ještě znásobí.

#5 Spirits adventní kalendáře

Pro všechny, co mají rádi různorodost, je vhodným dárkem adventní kalendář s různými druhy lihovin. Vzorky s lihovinami mohou být rozdílného objemu (od 24 po 50 ml). Jako nejčastější nápoje, ze kterých se tyto kalendáře skládají, bychom mohli jmenovat třeba exkluzivní typy bourbonnů, žitné, ovocné pálenky, klasické a ochucené vodky – no prostě všechno, co v zimním čase příjemně zahřeje a rozproudí krevní oběh.

#6 Pivní adventní kalendáře

Tento adventní kalendář má jistě velkou perspektivu u nás, jelikož, jak známo jsme pivním národem. Opět se můžeme setkat s pivními kalendáři od jednoho výrobce, ale asi častější jsou kalendáře, kde najdete mix různých druhů piv z různých pivovarů, a to i z celého světa. Ochutnáte převážně výborné ležáky, weizeny, belgické speciály, americké ejly, ipy i tmavé stouty a portery. Nikdy nevíte, co vás druhý den čeká, a to je u adventních kalendářů tohoto druhu právě to správné vzrůšo. Poradíme vám jeden důležitý trik. Okénko v pivním kalendáři, na rozdíl od těch ostatních s tvrdým alkoholem, je dobré rozdělat už ráno a pivko dát pěkně nachladit do ledničky, ať večer již jen zasednete po celém dni k právem zasloužené odměně. 

#7 Vinné adventní kalendáře

Samozřejmě adventní kalendáře existují i pro jednu z nejpočetnějších skupin, jakou jsou vinaři. Uvolněte se a odhoďte všechen předvánoční stres za hlavu. Není nic více uklidňujícího než večer strávený se sklenkou vína v ruce po boku těch, na kterých vám záleží. Vinný adventní kalendář  obsahuje sadu 24 mini lahví výborných vín o objemu 0,187 l. V elegantní dřevěné bedýnce se skrývá 12x Bordeaux rouge Beau Rivage a 12x Bordeaxu blanc Beau Rivage. Každá z lahviček je označena číslem příslušného dne v posledním měsíci roku.

Kalendáře jsou ale obvykle namíchány různými druhy vín od známých výrobců. Nejčastěji to jsou vína červená, bílá, šumivá a šampaňské. Není nic příjemnějšího než se celý den těšit na večerní překvapení, které víno si asi tak ze svého kalendáře vytáhnete.

Alkoholické adventní kalendáře 2019
Sdílejte článek na sociálních sítích:


Komentáře