Jak investovat do investičního alkoholu

Zdá se vám investování do akcií rizikové a na nemovitosti nemáte dostatečný kapitál?  Hledáte netradiční komodity na investování? Zkuste investovat do investičních lahví alkoholu. Na tomto místě najdete vysvětlění pojmů, rady a tipy, které vám pomohou při investování s touto komoditou. Oproti obchodování na burze není třeba žádná registrace ani odborná kvalifikace. Do alkoholu může investovat každý.

Proč investovat do alkoholu?

Destiláty mají trvanlivost v řádu až desítek let při správném uskladnění. Některý alkohol, jako archivní víno získává nejen na hodnotě, ale i na kvalitě. Obecně proto platí, že starší alkohol má větší hodnotu než nový. Tak proč se nezaměřit na to, co postupem času získává na hodnotě? To je přece cílem jakékoliv investice.

Na jaký alkohol se zaměřit? Do jakých láhví alkoholu investovat?

Určitě nekupujte alkohol, který je běžně dostupný v obchodech. Nejvíce se vyplatí vložit svůj kapitál do limitovaných sérií alkoholu. Logicky platí, že čím méně jich výrobce prodává, tím vyšší je šance, že se jeho cena postupem času zvýší.

Můžete investovat do těchto typů alkoholu:

Investiční rumy

Tenhle destilát momentálně vládne. Zdá se také, že čím je rum sladší, tím je oblíbenější. Pije se samotný i v koktejlech, a jeho producenti dobře vydělávají. U rumů se setkáte s označením „XO“ (Extra Old). Za těmito písmeny je uvedeno číslo, které uvádí, jak dlouho rum zrál v sudech.

Zde je seznam 10 nejdražších rumů na světě, do kterých se vyplatí investovat:

 1. Wray and Nephew rum
 2. Legacy rum
 3. 1780 Barbados private estate
 4. 50 year old Appleton Estate
 5. British Royal Navy Imperial Rum
 6. Ron Bacardi de Maestros de Ron Vintage MMXII
 7. Havana Club Maximo Extra
 8. Rhum Clément
 9. 8 year old Bacardi – Millennium edition
 10. Pyrat Cask 1623

Investiční whisky

Při výběru investiční whisky se dívejte na to, aby zrála alespoň 12 let. Snáze než lahve ze supermarketu je dobré vyhledávat značky menších výrobců nabízené ve specializovaných obchodech a eshopech. Cena kvalitní investiční whisky začíná od 1000 Kč. Ne vždy sice platí, že čím starší tím dražší, ale většinou to tak je. Pokud se rozhodnete sbírat lahve pouze jednoho výrobce, dobře uděláte. Za kompletní sbírku dostanete mnohem více peněz, než kdyby vám nějaká láhev chyběla.

Rozhoduje i obal a etiketa. To, že má lahev alkoholu duprový designový tvar a pěknou krabici ještě neznamená, že se jedná o vyhodnou investici. Aby whisky rostla na ceně, musí také chutnat. Proto se řiďte podle hodnocení a recenzí na Whiskybase.com, nebo na Amazon.com.

Investiční koňaky

Koňak je ve své podstatě nejhodnotnější brandy, což je vinná pálenka s vysokým obsahem alkoholu. Abychom mohli nějaký nápoj nazývat koňakem, musí splňovat řadu poměrně přísných podmínek. Každý z výrobců vedle standardní masové produkce nabízí také prestižní koňak v luxusním balení, který dává do oběhu v limitovaných edicích. Lahev navrhuje obvykle slavný designér a vyrábějí ji mistři ve zpracování křišťálu. To vše rozhoduje o její ceně.

Investiční víno

Investiční víno je většinou prodáváno po 3, 6 nebo 12 láhvích. Při výběru je nejlepší zaměřit se na konkrétní region, ve kterém se pokuste najít jedno až dvě vinařství, o kterých si myslíte, kteří ve vás budí důvěru. Pokuste se získat co nejvíce informací o vybraných vínech. Ze seznamu si vyberte jednu, maximálně dvě varianty. Pak už stačí jen pár let počkat. Nejoblíbenějšími investičními víny jsou Bordeaux a burgundské Grand Cru. Jejich cena začíná na 12.000 Kč za láhev. Při koupi lahve vždy vyžadujte certifikát pravosti, abyste nekoupili falzifikát. Vedle francouzských Bordeaux jsou pro investici vhodná i vína Cabernet Suvignon, nebo Téte de Cuvée Champagne.

Kde investiční alkohol nakoupit?

V České republice prodává investiční alkohol několik českých eshopů. Například Alkohol.cz, AlkoholClub.cz, GastroKlub.cz, nebo TopAlkohol.cz. Některé kousky jako Nikka The Nikka 40 Y.O. , nebo kvalitní Armagnac Delord najdete i v našem eshopu Winehouse.cz. Občas něco najdete i na Ebay.com. Zde však buďte obezřetní a lustrujte prodávající.

Jak a kde investiční alkohol prodat?

Nejjednodušší možností je prodej pomocí běžné inzerce ve vinařských časopisech, inzertních webech, nebo na specializovaných aukčních portálech. Investiční lahve se dají rychle prodat na zahraničních aukčních webech jako je například scotchwhiskyauctions.com nebo whiskyauctioneer.com. Aukce alkoholu se využívá u hodnotnějších starších lahví. Investiční lahve však můžete zkusit nabídnout přímo sběratelům, hotelům, nebo luxusním restauracím.

Rady a tipy pro investování do alkoholu

 • Začněte ověřenými značkami jako je Macallan, Dalmore, Glenmorangie, či legendární skotskou whisky Ardbeg.
 • Kupujte lahve, které mají původní, nepřelepenou nebo jinak upravenou etiketu. Kolek vám zaručí pravost a shodu s legislativou. Zkontrolujte si vždy, že je etiketa neporušená.
 • Kupujte raději lahve starší výroby. Lépe se zhodnotí.
 • Vybírejte značky, které běžně nekoupíte.
 • Investujte raději do jedné dražší lahve, než do několika levnějších lahví.
 • Lahve pečlivě uschovejte, abyste prodloužili jejich trvanlivost.
 • Vyhledávejte limitované edice alkoholu.
 • Nezůstaňte jen na českém trhu. Hledejte i v zahraničních eshopech.
 • Každou lahev se snažte koupit co nejlevněji.
Jak investovat do investičního alkoholu
Sdílejte článek na sociálních sítích:


Komentáře