Až budete chtít nějakému cizinci, který vás navštíví v době od začátku srpna do konce listopadu, nabídnout něco skutečně originálního, dejte mu ochutnat burčák. Kromě Slovenska, Rakouska a Německa je tohle sezónní pití prakticky neznámé. Zkušeného Francouze možná moravským burčákem také nepřekvapíte. Takový Američan nebo Asiat vám ale možná ani nebude věřit, že je víno v tomto stavu skutečně možné pít. Málokterý jazyk má pro burčák nějaké pojmenování.


V češtině je však burčák běžné spisovné slovo, které označuje částečně zkvašený mošt z vinné révy – ani réva, ani víno. Je to alkoholický nápoj, ve kterém stále aktivně probíhá kvašení, kterému se říká lidově „vaření“. K varu v něm samozřejmě nedochází. Pokud ale necháte burčák vařit v zavřené plastové lahvi, nejspíš vám bouchne a udělá pěkný nepořádek.

Každý burčák je před zlomením zakalený kvasem. Dobrý burčák poznáte  podle světle žluté barvy. Kvasinky se navíc příliš neshlukují a tekutina neobsahuje žádné jiné nečistoty. I když to tak na první pohled nevypadá, burčák je velmi čisté a zdravé pití. Kvašení je velmi prospěšné při potížích se zažíváním. Burčák se ale nedá pít neustále a to nejen kvůli jeho sezónnímu prodeji vín. Nebezpečný a zrádný však může být alkohol. Zaprvé je jeho obsah nestálý. Slabší burčák může mít i 1%. Silný naopak klidně přes 7 %, což už je docela silné pití.

Důležitá je samozřejmě chuť. Burčák se dá pít relativně krátkou dobu. Když ztratí vyvážený poměr alkoholu, cukru a kyselin, je prakticky nepoživatelný. Každý má jiné chutě. Někomu vyhovuje sladší a někomu kyselejší stádium kvašení. Zkušený konzument si koupí burčák co nejčerstvější a na svou oblíbenou chuť si počká. Chuť je samozřejmě velmi individuální.

Rozlišujeme několik základních fází kvašení:

  • sladká,
  • ve varu
  • po zlomení
  • mydliňák
  • mladé víno

Velký oříšek je definice burčáku pro zákonodárce. Je jasné, že se najde řada lidí, kteří se snaží prodávat nejrůznější náhražky nebo nekvalitní burčáky. Zboží se velmi rychle vyrábí, skladuje a prodává a je těžké podvodníka v krátké a intenzivní burčákové sezóně vůbec stihnout najít. V České republice je legální prodávat jako „burčák“ pití z hroznů letošní révy vinné a to pouze v období od 1. Srpna do 30. listopadu. Jindy žádný burčák ani není možné vyrobit.

Jak vyrobit burčák

Je to kvasící víno, takže se vyrábí jednoduše z vína klasickým způsobem. Pokud víte, jak kvasit čistý vinný mošt z bílých hroznů, můžete na výrobě burčáku zkazit prakticky jenom načasování, tedy vyrobíte víno.

Červený burčák

Existuje i červená varianta burčáku. Jeho výroba je trochu složitější, protože se vyrábí z celých nerozdrcených a neupravených bobulí. Červený burčák se moc často neobjevuje. Většina lidí preferuje bílé hrozny révy vinné.

Jak se vyrábí burčák
Sdílejte článek na sociálních sítích:


Komentáře