Jistě jste už někdy řešili dilema, do jaké skleničky nalít hostům panáka. Nebojte, zase až taková věda to není a servírovat alkohol tak, aby si ho všichni maximálně vychutnali, nemusí být pouze doménou luxusních restaurací a barů.  Nejde jen o to, že správně naservírovaný alkohol pěkně vypadá, ale navíc umožní dostatečně proniknout jeho vůni a chuti.

Nyní vám trochu osvětlíme, do jaké sklenice nalévat destiláty, likéry a jiné speciální lihoviny.

Sklenice na šampaňské

Sklenici na šampaňské, nebo sekt, se také jinak říká flétna. Poznáte ji podle jejího podlouhlého tvaru, který při troše fantazie opravdu hudební nástroj flétnu připomíná. Sklenice, které se nazývají šampusky, jsou velice elegantní, nicméně na šumivé víno jsou nevhodné.

Flétnový tvar sklenice je vhodný pro jedinečný zážitek ze šumivého vína. Pokud je tvar sklenice příliš otevřený, tak dochází k rychlému uvolňování oxidu uhličitého. Sklenice na sekt a šampaňské jsou menší než sklenice na červené a bílé víno. Další výhodou jejich tvaru spočívá v tom, že déle udrží nápoje chlazené. Důležitým parametrem těchto sklenic je čirost a absolutní průhlednost skla, aby nezkreslovaly barvu nápoje.

Pivní sklenice

Jak vypadá sklenice na pivo víme snad všichni, alespoň v našich geografických podmínkách, kde pivní sklenici držel v ruce asi každý kromě zapřisáhlých abstinentů a malých dětí. Nejběžnější sklenice v hospodách jsou běžné půllitry tlustostěnné s uchem (tzv. ušák), nebo tenkostěnné (tzv. štuc). Jak známo mezi marketingovými odborníky u nápojového skla-šíře hrdla a tvar sklenice ovlivňuje interval, za jak dlouho si objednáte další pivko. Proto stále více v hospodách přibývá modelů s rozšířeným hrdlem.

Na různé pivní speciály se ale spíše hodí sklenice na kratší stopce se zúženým hrdlem.  Lépe si z této sklenice pivo vychutnáte. Tato piva mívají vyšší obsah alkoholu, a tak díky zúženému hrdlu nám pivo déle vydrží čerstvé, aby rychle nezvětralo.

Skleničky na whisky

Značková whisky patří do dobré sklenice. Abyste si tento nápoj náležitě vychutnali, nesmíte výběr vhodných sklenic podcenit. Běžně se u nás whisky podává v širokých sklenicích s tlustým dnem. Takovýmto sklenicím se lidově říká whiskovky, nicméně pro opravdu kvalitní whisky a maximalizaci prožitku nejsou příliš vhodné, jelikož jsou určeny pro nápoje na ledu. Kvalitní whisky na ledu ale rozhodně neservírujete. Správnou sklenici na whisky poznáte tak, že má zúžené hrdlo a může být případně na krátké stopce. Je velice podobná sklenici na rum. Díky tomuto tvaru se intenzivněji koncentruje a plně rozvine aroma a požitek se tak stane úplným. Ideální sklenka na whisky má tvar tulipánu a v restaurací nebo barech, kde whisky opravdu rozumí, je servírování v této sklenici naprostou samozřejmostí.

Sklenice na červené víno

Červené víno je o něco více aromatické, proto sklenice na červené víno bývají větší, většinou o objemu cca 4, 5 cl. Aroma se v této sklenici může příjemně rozvinout a vaše čichové ústrojí bude v dostatečné vzdálenosti od nápoje. Pro výjimečně aromatická vína je vhodné použít tenkou sklenici s širokým kalichem ve tvaru koule. Tyto sklenice mívají kratší nožku než sklenice na víno bílé.

Sklenice na bílé víno

Výběr sklenice na víno ovlivňuje to, jak se rozvine aroma rozlévaného vína, které je u tohoto ušlechtilého nápoje velmi důležité. Bílé víno podáváme obvykle v menších sklenicích než víno červené, což samozřejmě není žádné dogma. Sklenice by měla mít menší kalich na kratší stopce ve tvaru tulipánu, který se směrem nahoru zužuje, což umožňuje koncentrovaný vjem z aroma.

Univerzální panák

Klasickým panákem asi ve většině případů nic nezkazíte a u určitého druhu alkoholu je jeho volba naprosto dostačující. Na druhou stranu s ním ale ani nikoho neoslníte a dalo by se říci, že u luxusnějšího alkoholu je až jemně řečeno nevhodný. V panácích servírujte klasické domácí nebo kupované pálenky z ovoce, vodku, tequila, nebo sladké likéry. Prostě všechny alkoholické nápoje, které se pijí takzvaně „na ex“, neboli na jeden zátah. Alkohol, který se spíše pomalu popijí a rozvážně vychutnává, jednoznačně doporučujeme rozlévat do specializovaných na něj určených sklenic.

Jak vybrat správnou sklenici na alkohol?
Sdílejte článek na sociálních sítích:


Komentáře