Valtice jsou hlavním městem vína. Není se co divit, že ve Valtickém podzemí najdeme většinou otevřených 10 vinných sklepů. Je to tak rozsáhlý komplex, že má i svou vlastní měnu.

Hlavní výhody

  • Největší vinařské centrum v ČR
  • Rozsáhlé služby
  • Cenově různé programy

Vinné sklepy Valtice

Valtice jsou hlavním městem vína. Není se co divit, že ve Valtickém podzemí najdeme většinou otevřených 10 vinných sklepů. Je to tak rozsáhlý komplex, že má i svou vlastní měnu.

Celkem 760 m sklepení vzniklo v roce 1289, kdy byl založen minoritní klášter. Sklepy jsou v současnosti rozděleny do 11 částí. Valtické podzemí se však neustále rozrůstá. V roce 2013 by mělo být veřejnosti zpřístupněno další 50 metrů historického sklepení – Sektárna.

Celková kapacita: 300 osob

Prostředí

Jsme ve Valticích – centru všech českých a moravských vinařů. Až vás omrzí chodby sklepení, které jsou doslova nasáklé historií, stačí vyjít ven.

Lednicko-valtický areál je nádherný komplex přírodních parků a zámeckých budov velký téměř 300 km. Vděčíme za něj rodu Lichnštejnů. Do areálu patří Valtice a Lednice, Boří les, Lednické rybníky a kus lužních lesů pod Břeclaví. Lednicko-valtický areál je zapsaný v Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Vína

Valtické podzemí spravuje a vlastní vinařství Chateau Lednice. Z vlastních vinohradů dodává hrozny přímo do sklepů. Každý rok tak vzniká výběr těch nejlepších vín z Lednicko-valtického areálu.

Neoceňovanější odrůdy:

  • Rulandské šedé  – viniční tratě Jižní svahy a U Cihelny
  • Tramín červený – viniční trať Ve Starých

Unikátním patentem vinařství Chateau Lednice jsou Burčákomaty.

Služby

Ani zde Areál nezklame. V nabídce je sedm základních programů pro návštěvníky sklepů. Najdete zde ucelené prohlídky sklepů pro turisty i možnost soukromé akce pro gurmány a znalce vín s ochutnávkou vín. Vinaři a Sklepiéři připraví i kompletní catering pro velkou firemní či společenskou událost.

Vlastní měna

Vstup do sklepů může být i zdarma. Musíte si ale koupit alespoň za stovku tolary, za které pak můžete ve sklepení nakupovat vína a doplňkové služby.

Ubytování

V okolí Valtického podzemí jsou desítky útulných penzionů, hotelů a ubytoven. Doslova vedle sklepů je Penzion Archivní sklepy. Pokud hledáte něco levnějšího, v létě se dá přespat i na Střední odborné škole vinařské.

Jídlo

K dražším návštěvnickým programům dostanete k vínu také ochutnávky domácích jídel ze zdejšího kraje. Valtice ale musí být originální ve všem. Proto nabízí pro návštěvníky, kteří mají zájem nejen o víno a historii, také rauty a enogastronomické programy s originálními gastronomickými specialitami.

Toulavá kamera ve Valticích

 Shrnutí

Pokud jste nikdy v žádném vinném sklípku nebyly, Valtice vás ohromí. Pokud máte rádi atmosféru sklepů a často je navštěvujete, nemohou vám ve sbírce chybět Valtice.

Lednicko-Valtický areál
Sdílejte článek na sociálních sítích:


Komentáře