17. duben se stal dnem oslav Malbecu a toto datum, by se časem mělo stát mezi vinaři po celém světě tradičním datem spojenou s touto odrůdou. V rámci oslav se konají akce ve významných městech celého světa.

Historie

Malbec World Day, Světový den Malbec, je 17. dubna oslavován po celé zeměkouli jako památka na den, kdy v roce 1853, dlouho před nástupem do prezidentského úřadu, Domingo Faustino Sarmiento oficiálně zahájil tažení za přeměnu argentinského vinařství. Do Mendozy pozval francouzského odborníka Michela Aimé Pougeta, aby založil nové vinice a vybral pro místní podmínky co nejvhodnější odrůdy. Mezi hrozny Pinot Noir a Sauvignon se tak ocitly i první řízky odrůdy Malbec, pocházející z Cahors v jihozápadní Francii. Evropské podnebí nebylo pro na pěstování náročné hrozny vhodné, ve Francii postupně jejich produkce klesala až na mizivé množství. Nový domov tak Malbec našel v Jižní Americe a jejím suchém a slunečném počasí, kde vinice osázené touto odrůdou najdeme od severního cípu Patagonie přes Argentinu až po Bolívii.

Postupem času se Sarmiento stal prezidentem a Malbec nejznámější argentinskou odrůdou.

Současnost

Popularita Malbecu nepřetržitě stoupá od 90. let minulého století, kdy argentinské vinařství konečně dokázalo překonat desetiletí boje se škůdci a nemocemi i zavírání vinic během hospodářské krize. Poté, co odrůda Malbec začala vyhrávat ve francouzských vinařských soutěžích, rozhodl se spolek Wines of Argentina ustanovit oficiální Malbec World Day a od roku 2011 ve spolupráci s ministerstvem zahraničí pořádat oslavy ve městech po celém světě.

Unikátní styl

První věc, které si na argentinském Malbecu všimnete, je jeho barva – silná, lesklá, inkoustově černofialová, až téměř ulpívá na skle. Květinové vůně fialek a švestek se ideálně promítají do sladké, zaoblené chuti s někdy lehce pikantním okrajem, měkčeném hladkou, sametovou tříslovinou. Vyváženost nádechu ovoce a tříslovin je to, co dělá Malbec tak dokonalým a šťavnatým.

Po celém světě

Letošní oslavy Světového dne Malbec probíhají na 4 kontinentech, od Toronta přes New York, Los Angeles, Buenos Aires, Zaragozu, Wiesbaden po Kuala Lumpur a na mnoha dalších místech, celkem v 75 městech v 36 zemích, s letošním sloganem To the Sound of Malbec. V roce 2013 se do oslav zapojilo přes 1,5 milionu příznivců Malbecu a na 300 argentiských vinařů hrdě prezentovalo svá vína. Letos v Limě, Sao Paulu a Mexico City proběhnou též hudební festivaly pro mladé pod názvem Malbec making Noise around the World, pro které je vyvinuta i speciální aplikace pro mobilní zařízení, kde mohou příznivci hodnotit ochutnávaná vína. Malbec World Day si tak našel své příznivce stejně jako samotné víno.

Kouř, půda, vůně kůže, tabáku, divoké hry, to vše je Malbec. Vychutnávejte a oslavujte.

Zdroje:

Malbec World Day
Sdílejte článek na sociálních sítích:


Komentáře