Pálavské vrchy a Milovický les až po Rakousko – to jsou součásti chráněné krajinné oblasti Pálava. Nejplacatější pohoří široko daleko v nejteplejší části republiky je jako stvořené pro cyklistiku. Dá se Pálava objet na kole za jeden den?

Trasa Zaječí – Mikulov – Lednice – Zaječí

Celá jižní Morava je plochá, takže ani nejvyšší pálavské vrchy by vás neměli zaskočit.

Z Brna za půl hodiny

Z Brna dorazíme autem, vlakem nebo na kole do obce Zaječí. Je to něco přes 40 km, takže na kole to zvládnout za jeden den i s naší trasou cyklisti, kteří už mají něco natrénováno. Druhá možnost je rozložit výlet na dva dny a přespat v Zaječí, kde je možností k přespání dostatek. Vyhlášené je např. vinařství U Kapličky s vlastním wellness centrem pro zmožené cyklisty.

Vyrážíme ze Zaječí

Ze Zaječí vyrážíme na jih směrem na Nové Mlýny, které stojí před okrajem Pálavy. Další částí trasy pojedeme kolem vodní nádrže Nové Mlýny. Ve velkolepé socialistické stavbě se dá částečně i koupat, takže zde klidně může být první zastávka.

Pokračujeme na Milotice s dominantním kostelem sv. Osvalda. Následuje Pavlov. Po příjezdu do Pavlova spatříte za kostelem sv. Barbory horu Děvín, nejvyšší bod Pálavy. Pavlov je hodně barokní (ulice Česká). Vzhledem k lokalitě mezi Pálavou a Novými Mlýny má Pavlov i vlastní jachtklub.

Horní dolní Venuše

My ale pokračujeme dál po obvodu pohoří a míříme do Věstonic. V Dolních Věstonicích musíte samozřejmě navštívit archeologickou expozici v bývalé radnici, ve které je vystavena Věstonická venuše a plno dalších památek z doby mamutů. Kromě ní je v Dolních Věstonicích zajímavá celková lokalita s horizonty z doby ledové. Za zmínku určitě stojí i hradiště Vysoká zahrada s 6m vysokými valy.

Pokračujeme do Horních Věstonic, ze kterých konečně míříme do středu Pálavy směrem na Klentnice.

Do nitra CHKO

Zatímco ve městech sítě našich cyklostezek zatím teprve vznikají, na Pálavě se na kole dopravíte kamkoliv. Cyklostezky vás vedou mezi nekonečnými vinohrady od vesnice k vesnici.

Klemtice leží pod Stolovou horou. Kopce na Pálavě vyjede opravdu každý, proto bez problému dojedete i ke zřícenině Sirotčího hradu.

Kolem Klentnického hřbitova pokračujeme dále na jih kolem Kočičí skály. Ta už je v podstatě na předměstí Mikulova.

Mikulov na hraně Rakouska

Za Mikulovem už není Pálava, ale Rakousko. Město proto bylo důležitou pevností na neklidné hranici. Dnes je ale dominantní renesanční zámek, ve kterém sídlí Regionální muzeum Mikulov. Z vystavených expozic je asi nejslavnější ta vinařská.

Pokud budete mít ještě sílu a chuť, vyrazte v Mikulově taky na Svatý kopeček a do systému jeskyní Turold.

Z Pálavy do Lednice

Z Mikulova míříme do Lednice. Mineme Liščí vrch, který zaujme hlavně botaniky, a opouštíme CHKO Pálava. Ještě před návratem nás totiž čeká kousek Lednicko-Valtického areálu, další významné památce UNESCO. Rod Lichnštějnů povýšil jihomoravskou přírodu na překrásný přírodní komplex plný drobných staveb v čele s Lednickým zámkem.

Lednickém zámku doporučuji udělat větší pauzu. I kdyby se vám nechtělo procházet samotný zámek, navštivte aspoň zámecký park. Je plný nádherných staveb, které připomínají anglickou gotiku.

Posledních 15 km

Z Lednice se pomalu vracíme zpátky. Můžeme se stavit ještě v Rakvicích, které jsou jednou z nejvýznamnějších vinařských obcí v zemi, takže tady můžete kdykoliv zapadnout do nějakého sklípku. Cesta se dá ale i zkrátit cestičkou přes obec Přítluky.

Odtud je to necelé 4 km zpátky do Zaječí.

Na kole kolem Pálavy
Sdílejte článek na sociálních sítích:


Komentáře