Primitivo – objevte bohatou historii a jedinečnou chuť tohoto italského vína

Primitivo je odrůda vína, která má svůj původ v jižní Itálii. Tato odrůda se proslavila hlavně v vinařského regionu Apulie, kde se vyrábí výjimečná vína s plnou, ovocnou a kořenitou chutí. Primitivo je jednou z nejstarších odrůd v Itálii a je známá svou vysokou kvalitou a charakteristickými aroma a chuťovými vlastnostmi. V posledních letech se Primitivo stává stále populárnější v zahraničí, kde je ceněn pro svou schopnost vyjádřit terroir a klima regionu, kde je pěstován.

V tomto článku se podíváme podrobněji na tuto fascinující odrůdu a zjistíme, proč je Primitivo tak oblíbené mezi milovníky vína po celém světě. Podíváme se na jeho historii, charakteristické aroma a chuťové vlastnosti, regiony produkce, proces výroby, degustaci a nákupní tipy. Doufáme, že tuto odrůdu objevíte novým způsobem a budete mít chuť ochutnat některé z nejlepších vín Primitivo na trhu.

Charakteristika odrůdy Primitivo

Primitivo je odrůda vína původem z jižní Itálie, konkrétně z regionu Apulie, kde je také nejrozšířenější. Některé zdroje uvádějí, že Primitivo je identické s americkou odrůdou Zinfandel, avšak tato teorie není zcela jistá a většina odborníků se přiklání k názoru, že se jedná o dvě samostatné odrůdy.

Primitivo je raná odrůda, což znamená, že se sklízí již v srpnu a září. Plody jsou velké a sladké, s vysokým obsahem cukru a kyselin, což zajišťuje plné a robustní víno s výraznou chutí. Typické aroma a chuťové vlastnosti Primitivo zahrnují tmavé ovoce, jako jsou švestky, ostružiny a černý rybíz, spolu s kořenitými a tabákovými tóny.

Výsledné víno může být rozdílné v závislosti na způsobu pěstování, klimatu, terroiru a technikách zpracování. Výsledné víno může být elegantní a jemné, s jemnými tříslovinami a ovocným charakterem, nebo silné a těžké, s vyšším obsahem alkoholu a tóny koření a tabáku. Nicméně, všechny vína vyrobená z Primitivo mají společný prvotřídní charakter, který je oblíbený mezi milovníky vína po celém světě.

Vzhledem k jeho vysokému obsahu cukru a kyselin je Primitivo také vhodné pro stárnutí v lahvích. Díky tomu se víno může vyvinout a vytvořit ještě více komplexní a vyvážené chuťové tóny.

Regiony produkce Primitivo

Primitivo je nejrozšířenější v regionu Apulie, který se nachází v jihovýchodní části Itálie. V rámci Apulie se odrůda pěstuje především na poloostrově Salento, který se nachází na jihu regionu a je ohraničen Jónským a Adrijatickým mořem. Tento region je obklopen z jedné strany horami a z druhé strany mořem, což umožňuje unikátní kombinaci klimatických podmínek a terroiru.

Dalšími regiony v Itálii, kde se pěstuje Primitivo, jsou Basilicata a Campania. V těchto regionech je odrůda méně rozšířená, ale přesto se zde vyrábějí vynikající vína, která se liší od vína z Apulie vzhledem k různým klimatickým podmínkám a terroiru.

V posledních letech se však Primitivo začíná pěstovat i v dalších zemích, jako jsou USA, Austrálie a Chile. Tyto země mají jiné klimatické podmínky a terroir, což se projevuje v jiném charakteru a chuťových vlastnostech vína.

V Apulii existují dva hlavní regiony produkce Primitivo – DOCG Gioia del Colle a DOC Primitivo di Manduria. DOCG Gioia del Colle se nachází v centrální části Apulie a je považován za nejprestižnější region produkce Primitivo. Vína z tohoto regionu jsou charakteristická jemnou a elegantní chutí, výrazným ovocným aroma a jemnými tříslovinami.

Na druhé straně, DOC Primitivo di Manduria se nachází na jihu regionu a je největším regionem produkce Primitivo. Vína z tohoto regionu jsou silná, těžká a plná, s vysokým obsahem alkoholu a kořenitými tóny. Vinaři v tomto regionu se často zaměřují na výrobu vína s dlouhým stárnutím v sudu, aby víno získalo na komplexitě a vyváženosti.

Skvělá italská vína z Apulie nakoupíte na eshopu Winehouse.cz

Degustace vín Primitivo

Primitivo se vyznačuje výraznými ovocnými tóny a kořenitými aroma. Jeho vysoký obsah cukru a kyselin mu také umožňuje stárnutí v lahvích, což zvyšuje jeho komplexnost a vyváženost.

Při degustaci Primitivo je důležité věnovat pozornost jeho aroma, chuti a textuře. Víno by mělo být podáváno v pokojové teplotě, aby bylo možné plně ocenit jeho aroma a chuť. Doporučuje se použít vysoké sklenice s velkým povrchem, aby se víno mohlo dostatečně rozvinout.

Při ochutnávání Primitivo se zaměřte  na jeho ovocné a kořenité tóny. Víno by mělo mít výrazné aroma švestek, ostružin a černého rybízu, spolu s tabákovými a kořenitými tóny. V chuti by měla být výrazná ovocná chuť s jemnými tříslovinami a delikátními kořenitými tóny.

Primitivo se hodí ke kombinaci s řadou jídel, včetně sýrů, mas a těstovin. Doporučuje se kombinovat s místními specialitami z Apulie, jako jsou pečená rajčata, mozzarella a ryby.

Při nákupu je důležité vybírat vína s vysokou kvalitou a dobrými recenzemi. Víno by mělo být skladováno na temném a chladném místě, aby se zabránilo jeho přehřátí a znehodnocení. Doporučuje se víno konzumovat do 5 let od sklizně, aby se zachovaly jeho charakteristické aroma a chuťové vlastnosti.

V souhrnu, Primitivo je víno s výrazným charakterem a plnou chutí, které se stává stále populárnější mezi milovníky vína po celém světě. Při degustaci je důležité věnovat pozornost jeho aroma a chuti a kombinovat jej s vhodnými jídly. S dobrým výběrem a skladováním může být Primitivo vynikající volbou pro všechny, kteří hledají kvalitní a originální víno.

Pokud hledáte originální a kvalitní víno s plnou chutí a výrazným charakterem, Primitivo je skvělou volbou. S jeho širokou škálou chuťových vlastností a možností kombinace s jídly, je Primitivo oblíbeným vínem mezi milovníky vína po celém světě.

Mohlo by vás zajímat

  • Primitivo se také nazývá „Zinfandel nero“ nebo „Primativo nero“ a je považován za jednu z nejstarších odrůd v Itálii.
  • Existují různé teorie o tom, jak se odrůda dostala do Kalifornie, kde se pěstuje pod názvem Zinfandel. Jedna z teorií tvrdí, že se sem dostala přímo z Itálie, zatímco jiné teorie tvrdí, že byla dovezena z Chorvatska.
  • Primitivo se stává stále populárnějším po celém světě a získává ocenění na mezinárodních soutěžích. V roce 2021 získalo víno Primitivo di Manduria DOP „Riserva 62 Anniversario“ od firmy San Marzano nejvyšší ocenění „tre bicchieri“ v italském průvodci vínem Gambero Rosso.
  • V roce 2019 se ve městě Manduria v Apulii konal první ročník festivalu Primitivo, který slavil odrůdu a umožnil návštěvníkům ochutnat různé druhy vína Primitivo a další místní speciality.
  • V Itálii je tradičním zvykem pít Primitivo jako aperitiv nebo ke konci večeře. Je také oblíbeným vínem na pikniky a grilování.
Primitivo – objevte bohatou historii a jedinečnou chuť tohoto italského vína
Sdílejte článek na sociálních sítích:


Komentáře