Svatomartinské tradice a zvyky

Symboly spojené s Martinem – bílý kůň, husa, víno a první sníh – mají svůj původ v lidových tradicích a legendách. Říká se, že svatý Martin přijíždí na bílém koni, což symbolizuje jeho čistotu a návrat zimy. Husa je spojena s Martinem díky legendě, kdy se Martin skrýval před jmenováním biskupem mezi husami, avšak husy svým kejháním jeho přítomnost prozradily. Svatý Martin je uznáván také jako patron vinařů, a proto se k němu tradičně váže svatomartinské víno, první víno nového ročníku, které symbolizuje radost a slavení úrody.

Svatomartinské oslavy po staletí představovaly kombinaci náboženské úcty a lidové radosti. Tyto tradice se postupem času měnily a přizpůsobovaly různým kulturám, ale jejich podstata zůstává stejná – oslava společenství, sdílení a vděčnosti.

Jak slaví svátek český národ

V Česku je spojen s oslavami a veselicemi. Svatomartinské trhy a průvody jsou jedním z hlavních bodů oslav, kde se nabízí řada tradičních výrobků, od řemeslných výrobků po cukroví a nápoje. Hospodyně v celé zemi pečou svatomartinskou husu, která je  považována za delikatesu a je často podáváno s červeným zelím a knedlíkem.

 Ale hlavním lákadlem trhů je bezpochyby svatomartinské víno. Toho dne v 11 hodin a 11 minut se otevírají první lahve a lidé si mohou poprvé vychutnat toto mladé víno.

Oslavy svatého Martina ve světě

Svatý Martin je postava, která je oslavována v mnoha koutech světa, přičemž každá země má své vlastní unikátní zvyky a tradice spojené s tímto svátkem. Ačkoli v Česku má svátek svatého Martina své specifické tradice, je zajímavé srovnat je s tím, jak se tento svátek slaví v jiných kulturách.

V Německu a Rakousku je svátek svatého Martina spojen především s dětskými lampionovými průvody a pálením ohňů.

V Americe je den svatého Martina oslavou hojnosti. Pečená kachna nebo husa a bujará hostina s přáteli jsou tradičním způsobem, jak tento den oslavit. Ochutnávka svatomartinského vína je také součástí oslav.

Ve Francii je tento den opět spojen s lampionovými průvody a charitativními hostinami. Místní speciality, jako je paštika z husích jater, plněný husí krk, rillettes z husího masa a pečená husa se zapečenými jablky.

Když mluvíme o mladých vínech a listopadových tradicích, nemůžeme opomenout slavné francouzské „Beaujolais Nouveau“. Toto víno, pocházející z malebného regionu Beaujolais, je každoročně s napětím očekáváno nejen ve Francii, ale i ve zbytku světa. Jeho tradiční uvedení na trh je naplánováno na třetí čtvrtek v listopadu. To znamená, že tento vinařský svátek přichází jen pár dní po oslavách svátku svatého Martina. Zatímco svatomartinská vína oslavují bohatství českých vinic, Beaujolais Nouveau je hrdým zástupcem francouzské vinařské tradice. pečiva. V některých regionech se ochutnává mladé víno, jí se špek a pečené kaštany.

V Belgii je den svatého Martina součástí masopustních karnevalových oslav, kdy lidé vycházejí do ulic v kostýmech a slaví příchod zimy.

Ve Španělsku se tento svátek slaví zabijačkami, ochutnáváním mladého vína a konzumací kaštanů. Večerní oslavy často zahrnují zpěv a tanec v ulicích měst a vesnic.

V Holandsku se ve městě Coevorden koná husí trh, kde se volí královna husopasek. V Utrechtu probíhá svatomartinský festival a lampionový průvod. Oheň je zde důležitou součástí oslav, ať už se jedná o tradiční martinské ohně nebo o svítilny vydlabané z cukrové řepy.

V Itálii je tento den spojen s ochutnáváním mladého vína a pečenými kaštany. V Benátkách děti chodí koledovat s plechovým nádobím. Výlohy cukráren jsou plné martinského pečiva. V některých regionech se ochutnává mladé víno, jí se špek a pečené kaštany.

Ve Švýcarsku označuje den svatého Martina začátek karnevalového období. Místní zvyky zahrnují postavení pódia s mrtvou husou před radnicí, kde mladíci v kostýmech se snaží husu utnout mečem. Pořádají se také trhy, zabijačky a konzumuje se vepřové maso.

V Polsku má 11. listopad dvojí význam, neboť je to den obnovení Polska a den vítězství nad fašismem. V Poznani se koná martinský průvod a herec hrající svatého Martina přebírá klíč od městských bran. Oslavy končí koncertem a ohňostrojem.

Je libo skvělé  svatomartinské menu?

Zde pro inspiraci přinášíme bonus ve formě tipů na svatomartinské menu. Ať už plánujete hostinu pro rodinu, přátele nebo si chcete jen vychutnat tradiční chutě tohoto svátku ve dvou, náš návrh menu vám pomůže připravit dokonalý svatomartinský stůl.

Předkrm:

 • Husí kaldoun – vývar z husího masa s knedlíčky, často dochucený majoránkou a česnekem.
 • Paštika z husích jater – sametově hladká paštika s kousky vepřového masa a kořením.

Hlavní chod:

 • Pečená svatomartinská husa – tradiční husa pečená do zlatova s jablky a cibulí, podávaná s domácím knedlíkem a zelím.
 • Uzená husí prsíčka – lahodné kousky masa, podávané s pečenými bramborami a zeleninou na másle.
 • Přílohy:
  • Svatomartinské knedlíky – voňavé houskové knedlíky, ideální k husímu masu.
  • Zelí – tradiční červené zelí, dušené s kořením, jablky a vínem.

Dezert:

 • Martinské rohlíčky a podkovy – sladké pečivo s náplní z ořechů, máku nebo tvarohu, posypané moučkovým cukrem.
 • Pečené jedlé kaštany v karamelu – lahodný dezert, který zahřeje v chladném podzimním dni.

Nápoje:

 • Svatomartinské víno – mladé, svěží víno, které je ideální k pečené huse. Ať už dáváte přednost bílému nebo červenému, svatomartinské víno je nezbytnou součástí tohoto svátku.
 • Svatomartinské pivo – pro ty, kteří dávají přednost pivu, je dobré vybrat tmavý ležák, který doplní bohaté chutě husy.
Kam půjdete na svatomartinské menu Vy?

Nabídka svatomartinských vín Winehouse.cz pro rok 2023

 

Ať už oslavujete svátek svatého Martina v teple domova, v restauraci či s přáteli na trzích, nezapomeňte na tradiční chutě a aroma, které tento den přináší. Mladá svatomartinská vína z našeho eshopu Winehouse.cz vám pomohou vychutnat si tento svátek naplno, ať už jste kdekoliv. Přejeme vám spoustu radostných chvil při oslavě lahodného jídla a samozřejmě skvělého vína.

Svatomartinské tradice a zvyky
Sdílejte článek na sociálních sítích:


Komentáře