Gin je lihový panáček původem z Holandska. Ze země tulipánů a víte čeho. Měl ale tak ostré lokty a dokonalou chuť, že se prodral skrz Evropu napříč celým světem. Pije se buď samotný, nebo jako součást míchaných drinků. Prohledněte si TOP 10 nejpopulárnějších značek Ginu.
Kouzlo ginu tkví v jalovcovýh bobulích, které mu dávají nezaměnitelnou chuť. Aby v tom nebyl jalovec sám, často mu dělají společnost různé byliny, koření silice či ovoce. Velmi populární aditiva jsou například anýz, kořen a semena anděliky, kořen lékořice, skořice, koriandr, kůra skořicovníku, kořen kosatce, pomeranč, citron. Ve výsledku je velkou výhodou, že má gin poměrně neutrální chuť, a tak, ať ho nalijete kamkoliv, chutná zkrátka dobře!
Oproti whisky nepotřebuje gin ke své dokonalosti zrát, ale nechá se pouze chvíli odležet a následně se stáčí do lahví.

Nedalo nám to spát, a tak jsme si dali práci, příjemnou práci a prohledali zahraniční weby, žebříčky, magazíny a našli pro vás desítku těch nejlepších ginů na světě. Dáte si?

Jaké značky ginu jsou top strop?

 1.       Hendrick’s
 2.       Larios
 3.       Seagram’s
 4.       Beefeater
 5.       Tanqueray
 6.       Bombay Sapphire
 7.       Gordon’s
 8.       Gin Mare
 9.       Plymouth
 10.       The Botanist

#1. Hendrick’s – Legendární Gin ze Skotska

Traduje se, že žádný gin nechutná jako Hendrick´s, ale víte jak je to – sto lidí, sto chutí. Tento kousek je legendární brach, který se vyrábí malosériově ve skotské přímořské vesničce Girvan.

U “Hendricksu” probíhá velmi neobyčejný destilační proces, jehož výsledek je number one na celém světě. V tomto ginu je delikátní poměr bylin a dalších přírodních ingrediencí, které mu dávají to “něco”, co má jen on. Můžete cítit jalovec, koriandr, citrusovou kůru, ale i letmé tóny růže a okurky. Kombinace hodná králů.

Hendrick´s vznikl díky Williamu Grantovi, který tenkrát ve Skotsku založil svou první palírnu s názvem Glenfiddich. Tento gin šlápl na plyn v roce 1999, kdy byl uveden na trh. A od té doby se to sním veze. Je zkrátka nepostradatelný.

#2. Larios – Prémiový Gin ze Španělska

Viva España! Larios je nejprodávanější gin na španělské půdě. Kdo si myslel, že španělé mají raději Sangriu, ten se spletl. Vede gin, popřípadě Sangria s ginem.

V roce 2016 nazul toulavé boty a zaměřil se na expanzi. Sám sebe překvapil, protože dosáhl velmi působivého růstu o 17,3 %.

Tato značka má dalekosáhlé kořeny, které sahají až do roku 1866. Dvojka Carlos Lamoth a Fernando Jiménez založili sdružení svých vinařství „Bodegas Jimenez y Lamothe“ a následně jeden z největších španělských lihovarů. V roce 1933, éře ginů, se narodil i tento krasavec se jménem Larios.

V současnosti je Larios součástí společnosti Beam Suntory, která je dceřinou společností Suntory Holdings z japonské Osaky. Larios se vyrábí unikátní metodou dvojí destilace v měděném alembiku. Obsahuje divoký jalovec a dalších 12 unikátních přísad, přičemž hlavní surovinou je 96,8% alkohol z kukuřice.

Výsledkem je gin s čistou, suchou příchutí a lahodným citrusovým aromatem.

#3. Seagram’s – Extra suchý Gin

Tento gin je američan každým coulem. A i přes svou drsnou americkou povahu se řadí mezi nejjemnější giny. Jako jediný má lehce nažloutlou barvu, která je způsobená zráním v dubových sudech. Sháníte skvělou bázi do koktejlu? Tak jste ji našli!

Seagram´s je pašák! V roce 2016 se znovu, po lehkém pádu v roce 2015, vyšplhal na špičku ledovce. V letošním roce dohnal resty a zaznamenal nárůst o 5,2 %. Bravo!

V roce 1857 vznikl první stejnojmenný lihovar v Ontariu. V tuto dobu byl zakladatel ginu, Joseph E. Seagram v tomto lihovaru společníkem, ale pozor, v roce 1869 už jediným vlastníkem. V současnosti značku vlastní nápojový gigant Pernod Ricard.

V tomto ginu můžete ucítit pomerančovou kůru, skořici a šeřík. Ojedinělá kombinace, že?

#4. Beefeater – Gin prémiové kvality

Gin prémiové kvality, to je pan Beefeater. Jako jeden z mála si udržel svou původní tvář, která znamená originální metodu destilace zvanou steeping. O co go? Jedná se o dvacetičtyřhodinovou maceraci bylin v obilném destilátu a následnou destilaci.

Proč se jmenuje Beefeater, Beefeater? Chtěl být legendou a tak musel mít po jedné takové i jméno. Říká se, že výběr jména tak trochu předurčí naši budoucnost. Možná to byla pověra, možná sázka na jistotu a možná taky náhoda. Každopádně tento gin získal svůj název po strážcích pevnosti Tower, kterým je přezdíváno „Beefeaters“.

Na počátku roku 2017 uvedla značka na trh nový design červené lahve a zároveň dala světu na vědomost, že zvýšila cenu z přibližně 31,00 USD  na doporučenou maloobchodní cenu 39,00 USD.

#5. Tanqueray – Suchý Gin z Londýna

Made in Londýn. Zrozen pod deštivým britským nebem. To je Tanqueray London Dry Gin.

Tento životem ošlehaný Brit se začal vyrábět v 1830 v Bloomsbury, panem Charlesem Tanqueray. Palírna měla tuhé kořeny, protože přežila i tyranii druhé světové války, bombardování Londýna a další temné okamžiky. Nezdolatelný, ostrý a přesto jemný!

Prapůvodně se Tanqueray gin prodával v bílém skle. Ovšem, pryč ty loňské sněhy jsou a dnes ho na první pohled poznáte díky zajímavé zelené láhvi, která tvarem připomíná uzavřený shaker. Svou originalitu zkrátka nezapře.

Tanqueray obsahuje pouze čtyřku nejlepších ingrediencí, což jsou jalovec, koriandr, kořen anděliky a kořen lékořice. Díky nim je chuť jemná a dokonale vyvážená. Nic nechybí, nic nepřebývá. Neobsahuje žádné citrusové plody, je velice suchý, nicméně silný koriandr mu dodává pikantérie až až. Ucítíte nebe na jazyku.

Tento gin se vyrábí i s jemnější příchutí pomeranče a citrusových plodů. Ideální osvěžení na letní prázdniny.

V září 2016 se tato značka prozíravě spojila s americkým rapperem Snoop Doggem, aby propagoval značku v USA, inspirovanou jeho hitem „Gin & Juice“.

Ve Velké Británii zahrnuje její marketingová kampaň partnerství s Belmond British Pullman za účelem zahájení párování ginu a jídla na palubě vlaku, který projíždí britským venkovem.

#6. Bombay Sapphire – Jemně parfémovaný Gin

Bombay Sapphire Gin obsahuje přesně deset pečlivě vybraných a ručně sbíraných bylin. Jejich následné zpracování je takové, že se velmi opatrně extrahují v páře, aby do výsledného produktu šlo maximum jejich chutí a vůní. Tento proces výroby se nezměnil od roku založení, 1761.

V tomto ginu najdete plody italského jalovce, semínka marockého koriandru, kořen saské anděliky, španělské mandle a citronovou kůru, kůru pravé skořice Cassia z Indočíny, kořen italského kosatce bledého, javánský pepř Cubeb, africké grains of paradise a čínskou lékořici.

Jaký je výsledek? Příjemně suchý gin, s výraznými tóny jalovce. Zkrátka poctivý, tuplovaný gin v londýnském stylu.

V roce 2016 dosáhla tato společnost 14.7% nárůst objemů a tím překonala milník tří milionů, čím se umístila před vyhlášený Tanqueray.

#7. Gordon’s – Nejprodávanější londýnský Gin

A opět ten starý, známý Londýn. Tam vědí jak na to. Tam umí. Gordon’s je značka suchého ginu, který poprvé spatřil dno skleničky v roce 1769. I když je v současnosti známý po celém světě, nejvíce se jeho lahve vyprazdňují ve Velké Británii, USA a Řecku.

Gordon´s vlastní britská lihovinová společnost Diageo a je to nejprodávanější londýnský suchý gin na světě.

Zakladatel tohoto skvostu byl Alexander Gordon, který jakmile otevřel svůj lihovar tušil, že to bude stát zato!

V roce 2017 představila značka svůj růžový ginový poklad, jehož receptura je inspirovaná tou původní ze 19. století.

#8. Gin Mare – Jedinečný středomořský Gin

Gin Mare, nepleťte si prosím s tuňákem, je španělský kousek s chutěmi Středomoří. Gin Mare je třetí nejprodávanější super prémiový gin na světě.

Už samotný název vzbuzuje chuť a vůni moře. Tento skvost se vyrábí v malebném rybářském městečku na pobřeží Dorada v Katalánsku. Jeho historie sahá až do 13. století a navazuje na původní  recepturu mnichů, kteří tuto oblast osidlovali.

Gin Mare je takový teenager mezi giny, to ale nic nemění na jeho vynikající kvalitě.  Zrodil se před 11lety a už od svého prvopočátku si značka získala chuťové pohárky mnoha konzumentů. Důkazem místo slibů jsou četná ocenění na prestižních barových soutěžích v čele s International Spirits Challenge a San Francisco World Spirits Competition.

Pestré chutě, které vás naprosto dostanou. Nechybí citrusové ovoce ze Španělska, tymián z Řecka, bazalka z Itálie a rozmarýn z Turecka. Zkrátka mezinárodní tlupa těch nejlepších!

Podle posledních údajů IWSR má momentálně tato značka hodnotu přes 37 milionů dolarů a řadí se tak k nejúspěšnějším prémiovým ginům světa.

#9. Plymouth – Prémiový anglický Gin

Plymouth Gin, britský fešák z roku 1793. Jeho zrození proběhlo, jak název napovídá, v docích města Plymouth, centra britského královského loďstva na jihozápadním anglickém pobřeží. 

Destilerie, místo jeho zrodu, původně sloužila jako klášter a své jméno „The Black Friars Distillery“ získala na počest mnichů, kteří v jejích prosto­rách nocovali. Příběh tohoto ginu je opravdu silný. Stejně jako jeho chuť. A protože má drsnou slupku, stal se tento gin standardní záležitostí Royal Navy. Čestně cestoval v nákladovém prostoru vysokých lodí a v průběhu dějin se tak dostal do povědomí barmanů po celém světě.

Jeho receptura vychází ze směsi sedmi přírodních surovin, destilovaných v kombinaci s čistým obilným lihem a měkkou dartmoorskou vodou. Co je v Plymouthu číslo jedna? Jalovec dovezený z oblasti bývalé Jugoslávie a Itálie. 

#10. The Botanist – Pravý skotský Gin

Skotský gin Botanist se vyrábí v palírně Bruichladdich na skotském Islay a používá 22 různých rostlinných látek původem z tohoto ostrova, včetně vřesů, svízelů, tužebníků a jalovců. Výsledkem je dokonalá rovnováha.

Další prémiové značky Ginů 

Značek ginů je spousta. Mimo top desítku existuje mnoho dalších, které vaše chuťové pohárky naladí na tu správnou notu. Zde je pár dalších značek:

 • Sipsmith – Skvělý suchý, avšak velmi moderní gin z Londýna s  chutí jalovce, kořene orris, kasiovou kůrou a mletými mandlemi.
 • Nolet’s je tradiční holanďan z lihovaru, který spustil svou činnost v 90. letech 16. století. 
 • Fords – Londýnská značka existuje od roku 2012. Jejich specialita tkví v tom, že  před destilací máčí jalovec, koriandr, grapefruit, jasmín a další skvělé přísady na 15 hodin. Ginu to prý dodává naprostou jedinečnost a originalitu. 
 • Roku Gin – Gin z Japonska s květinovým a citrusovým podtónem. Gin obsahuje květ sakury, list sakury, čaj sencha, čaj gyokuro, sansho pepř a kůru yuzu. 
 • Monkey 47 – Gin z německého Schwarzwaldu, obsahuje 47 rostlinných látek, které vstupují do tohoto zajímavě složitého ginu, který se může zdát jako předimenzovaný, ale opak je pravdou. 
 • Junipero je tradice řemeslné, americké destilace.  Gin z rukou společnosti Hotaling & Co. v San Francisku 
 • Bluecoat je gin z daleké Filadelfie, který se vyrábí z certifikovaných organických rostlin, včetně koriandru a směsi citrusů, které doplňují dominantní tóny jalovce. 
 • Barr Hill – Jalovec a syrový severský med nabitý květinovými příchutěmi. To je neotřelá kombinace ginu, která zaujme na první lok.
 • St. George Spirits – Trojice ginů, které jsou chutné a zdůrazňují vůně severní Kalifornie. 

Gin patří mezi nejoblíbenější alkoholické nápoje. A aby ne! Jeho rozmanité a kompatibilní chutě jsou až návykové. Gin se gurmánsky popíjí samotný, ale je to velmi populární přísada do nespočtu koktejlů. Jeden za všechny je Martini, oblíbenec Jamese Bonda. 

Míchané nápoje a drinky s Ginem

Gin & tonic a okurka, to je taková klasika, která neomrzí. Chcete vyzkoušet něco jiného než je ginová klasika? Co třeba Gimlet? Je to velmi jednoduchý, avšak na výsost chutný drink! Je proslulý pro svůj ostrý charakter a kombinaci ginu s limetou. Velmi cool je také Long Island Iced Tea, který pil už Pan Božský v Sexu ve městě. A znáte Martinez drink? Pokud ne, možná nastal čas na první rande. Je to “míchačka”, která vznikla kombinací dvou koktejlů – Manhattan a Dry Martini Koktejl. Martinez je velmi svěží a silný zároveň.

TOP značky Ginu, aneb jaký je nejlepší Gin
Sdílejte článek na sociálních sítích:


Komentáře