Vinotéky podle konstrukce

Vinotéka může být ozdobou kanceláře i běžný domácí spotřebič. Kdy je vhodnější mít lednici vestavnou a v čem jsou lepší ty volně stojící?

Při výběru ledniček na vína hraje roli několik faktorů. Za prvé jde o to, kolik vína chcete skladovat. To rozhoduje o velikosti, spotřebě, hmotnosti, rozměrech a nakonec i o umístění. Také se musíte rozhodnout, jestli chcete jednozónovou lednici nebo vícezónovou na více druhů vín. Důležitý je i způsob chlazení – termoelektrický nebo dražší a výkonnější kompresorový. V čem se liší volně stojící vinotéky od vestavných?

Vestavné ledničky na víno

Logicky šetří místo. Jsou proto ideální do kuchyně, pokud chcete vinotéku schovat mezi poličky a další spotřebiče. Vestavné lednice najdete nejčastěji v kuchyni. I když je pravda, že taková vestavná vinotéka v obývacím pokoji vedle pohovky se stylovým rámováním může být pro hosty milým překvapením. Existují i velmi elegantní vestavné lednice na maximálně 7 lahví, které mají šířku 15 cm.

Určitě si s vinotékou vestavěnou v kuchyňské lince ušetříte práci  s utíráním prachu. Zároveň není pravdou, že by byla údržba vestavných vinoték náročnější. V případě poruchy se dají jednoduše vymontovat.

Jasnou nevýhodou může být u vestavných lednic omezenější kapacita. Respektive existují i vestavné lednice s kapacitou 120 lahví. Jejich ceny se ale pohybují ve statisících a jsou vhodné spíše pro velké restaurace. Cena bývá vadou na kráse většiny vestavných spotřebičů, i když to někdy nemusí mít ani technologické opodstatnění. Některé modely vestavných lednic mají o několik centimetrů menší úložný prostor, jelikož musí mít trochu jinak vyrobený korpus.

Volně stojící lednice

Jsou obecně populárnější a jejich nabídka je v současnosti mnohem větší. Jelikož se líp prodávají, bývají nejnovější volně stojící modely technicky vyspělejší. Jsou samozřejmě variabilnější a můžete je kdykoliv poměrně snadno přesunout do jiné místnosti.

Na druhou stranu zabírají volné lednice prostor, což může být někdy problém. Vinotéka přeci jen není zcela běžný domácí spotřebič a často pro ni v běžné kuchyni není místo. Výrobci proto investují mnohem více do designu, aby mohli volně stojící vinotéky zapadnout i do interiéru obývacích pokojů, zasedacích místností nebo třeba zimní zahrady.

I na té nejstylovější vinotéce se usazuje prach, který zanáší vnitřní součástky. Lednice ve volném prostoru proto někdy můžou potřebovat trochu více údržby.

Shrnutí

Vestavné lednice nezabírá místo a nemusíte se o ni prakticky vůbec starat. Bývají ale dražší a omezuje vás kapacita kuchyňské linky. Volně stojící vinotéka je mobilní a vybíráte si z širší nabídky designově zajímavých modelů. Zabírá ale místo a potřebuje aspoň občas přetřít prachovkou.

Vinotéky podle konstrukce
Sdílejte článek na sociálních sítích:


Komentáře